ARAMIZA KATILMAK İÇİN BAŞVURUNUZU GÖNDERİN.

Valeo'ya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Türkiye'deki kariyer fırsatları ve açık pozisyonlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen Kariyer.net sayfamızı ziyaret ediniz.

1. Kayıt 

BAŞVURUNUN GÖNDERİLMESİ

Envoi de candidature

Valeo’daki boş pozisyonlardan biriyle ilgileniyorsunuz veya hemen başvurmak istiyorsunuz Mesleğe yeni başladınız (5 yıldan az deneyim) veya staj yapmak istiyorsunuz.
En az 5 yıllık deneyiminiz var ve Valeo’ya katılmak istiyorsunuz. Valeo Kariyer, yukarıda bahsi geçen her durumda başvurunuzu değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır.

2. Ön eleme

BAŞVURUNUN İNCELENMESİ

Analyse de la candidature

Başvurunuz, İK uzmanlarımız ve Valeo yöneticileri tarafından değerlendirilir. Profilinizin, Valeo’nun istediği niteliklere uygun olup olmadığı incelenir.

İLK TEMAS

Premier contact

Daha fazla bilgi edinmek amacıyla (deneyim, hareketlilik, kariyer beklentileri),  Valeo İK sizinle telefon veya e-posta yoluyla iletişim kurar.

3. SEÇİM VE KARAR

BİREBİR GÖRÜŞMELER

Entretiens individuels

Başvurunuz kabul edildikten sonra, yeterliklerinizi ve  Valeo’ya uyum gösterme kapasitenizi değerlendirmek üzere Valeo yöneticileri ve İK uzmanları sizinle görüşür. Görüşmelerin sayısı pozisyona bağlı olup her biri en fazla 1,5 saat sürmektedir.

KARAR VERME SÜRECİ

Processus de décision

Tüm adaylar değerlendirildikten sonra karara varılır. Valeo işe alım politikasına göre, seçim sürecine dahil olan tüm Valeo yöneticileri ve İK uzmanları arasında fikir birliği olmalıdır.

RESMİ TEKLİF

Proposition de contrat

Kabul edilen adaya, Valeo İK departmanı tarafından yazılı bir iş teklifi gönderilir. Seçim ve karar aşaması bir aya geçmemektedir.
Bu süreç daha uzun sürdüğü takdirde, Valeo İK süreyle ilgili adayı bilgilenmektedir.

KARŞILAMA VE GÖREVE BAŞLATMA

Accueil et intégration

Göreve başlatma, her yeni gelene uygun bir plan oluşturulması gereken karar verme sürecidir. Hedefimiz, bir yandan çalışanımıza Valeo kültürünü ve metodolojilerini tanıtırken bir yandan da yeni pozisyonuna alışmasını sağlamaktır.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN