Ön cama monteli çok fonksiyonlu sensör.

Silecekleri otomatik olarak kontrol eden sensörler modern araçlarda artan şekilde standart hale geliyor. Yağmur sensörleri konusunda lider üreticilerden birisi olarak Valeo, gerçek birçok fonksiyonlu sensör yaratmak üzere bu teknolojiyi geliştirmiştir.
Sürücünün işini kolaylaştırmanın yanında, sürüşü daha güvenli hale getirmek ve yakıt tüketimini azaltmak da amaçlanmıştır. Sensör yalnızca yağmur hacmini ölçmez: aynı zamanda ortam ışık seviyesine bağlı olarak düşük huzme farları da yakar ve söndürür. Farları zamanında yakmak üzere, tünel girişleri önceden algılanır.
Sensörün bir diğer işlevi de ön camdaki sıcaklık ve nispi nemi ölçerek, buğulanma riskini doğru şekilde değerlendirmektir.
 
Klima sistemini akıllı şekilde kontrol ederek, sürücü farkına bile varmadan buğulanmanın önüne geçilebilir. Sensör, görüş güvenliğine ilave olarak, klima kompresörünün akıllı kullanımı sayesinde yakıt tüketimini ve emisyonları da azaltmaya yardımcı olur.  Ayrıca, araç içerisindeki nem daha hassas şekilde kontrol edilebilir ve böylece sürücünün konsantrasyonu ve konforu, bilhassa uzun yolculuklarda iyileştirilir.
Valeo tüm bu işlevleri, ayna koluna neredeyse görünmez şekilde entegre edilebilecek küçüklükte bir sensör içerisinde birleştirmiştir.

Medya

BU TEKNOLOJİ BU MODELLERDE VE DAHA BİRÇOĞUNDA MEVCUTTUR

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN